· Mokrá cesta , sneh , ľad toto sú príčiny pri ktorých je dobré mať dobre a učiné brzdy.
Je dobré ak si pred zimou necháte poriadne skontrolovať brzdy. Teda skontrolovať či Vám neuniká brzdová kvapalina , stav brzdových kotúčov a podobne.
Najdôležitejšie je potrebné skontrolovať brzdové platničky. Zabezpečujú spomalenie či úplne zastavenie vozidla a práve preto si vyžadujú najväčšiu pozornosť. Mali by ste skontrolovať aj brzdový kvapalinu. Ak sa brzdová kvalitná dostane do bodu varu a budú sa tvoriť bubliny môžete ohroziť funkčnosť bŕzd. Ak by ste si chceli zmerať brzdový kvapalinu sami z môžete tak pomočovanie špeciálnych testeroch ktoré zakúpite na našom trhu.
· Vnímajte aj zvuk brzdenia. Zvuk brzdenia môže spôsobiť znečistenie komponentov ale väčším problém môže byť aj opotrebovanie. Prečistenie či výmenu súčiastky Vám opravia vyškolení automechanik. Ak počujete pri brzdení veľmi prenikavé pískanie môže ísť o zodretie platničiek a brzdového remeňa a v Tom prípade je návšteva autoservisu nevyhnutná.
Nezabúdajte aj na kontrolu ručnej brzdy. Je potrebné skontrolovať lanká či premazanie ručnej brzdy či prípadne vyčistiť aby brzda nezamrzla. Ak Vám ručná brzda primrzla , musíte ju celú odmontovať a premazať napríklad vážim alebo iným prostriedkom ktorý Vám odporučí Vás automechanik .
Katastrofické scenár či realita ?
Ak si neskontrolujete stav bŕzd na vašom aute a budete na ňom jazdiť po zasnežených či zľadovatených cestách môže sa dostať do šmyku a vraziť do proti idúceho vozidla či verejného osvetlenia , plotu , či stromu. Nehoda bude uznaná Vám a budete musieť uhradiť škodu , alebo pri vážnejšej dopravnej nehode zdravotné liečenie. Nezabúdajte aj na pravidlo že opatrnosť je vždy na prvom mieste. Ak vidíte že je na ceste pokrývka snehu alebo ľadu z jazdíte pomalšie , a dodržujete nariadenia cestnej premávky.