keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Parazitárne ochorenia rýb
Zvieratá

Parazitárne ochorenia rýb

1.       ICHTOFTIRIÓZA tzv. krupička
Toto ochorenie spôsobuje jednobunkový okrúhly parazit – kožovec, pokrytý riasinkami Ichtiophthirius multifilis.  Zdrojom nákazy sú častokrát rybky z neznámeho zdroja. Typickými príznakmi je nekľud rýb, obtieranie sa o predmety v akváriu, rybky menej žerú, pohybujú sa hlavne pri hladine a lapajú po vzduchu. Na koži sa objavia biele bodky ostro ohraničené, vyčievajúce nad kožu. Bez liečby rybka uhynie do 10 dní.

ryba

2.       PLEISTOFORÓZA tzv. Neónová choroba
Spôsobuje ju jednobunkový parazit Pleistophora hyphessobryconis, ktorý tvorí oválne cysty. Zdrojom nákazy sú jedince z neznámeho zdroja a živá potrava. Do príznakov radíme biele uzlíky vo svalovine, apatiu, nechutenstvo. U neoniek sa okrem týchto príznakov objavuje aj strata farby bočného pásu, poruchy plávania, ochorenie končí smrťou.

3.       NEMATÓZY   
Ochorenia spôsobené parazitickými červami , najzávažnejší je Capillaria. Niektoré Kapilárie sú exotické a sú k nám dovezené spolu s exotickými rybami, iné sa dostanú do akvária potravou. Napáda najmä gubky, skaláre a prísavnice. Rybičky sú apatické, odmietajú potravu, chudnú a majú vpadnuté bruško.  Trus je bledej farby a má vlákninový charakter. Ochorenie sa nelieči.

rybka

Záver: Hoci akváriové rybičky patria medzi nenáročné a vďaka tomu veľmi často chované domáce zvieratká, nie len malými deťmi ale aj dospelými, je potrebné dodržiavať zásady, hygienu, a základom je samozrejme vytvorenie správnych podmienok, ktoré si daná rybička vyžaduje. Okrem toho je dôležité nekupovať rybičku, potravu ani rastliny z neznámych zdrojov ani ju nosiť z prírody, pretože práve tu nastáva najväčší problém s ochoreniami. Medzi ďalšie zásady pre udržanie zdravého akvária je aj 38 dňová karanténa novo zakúpených zvierat.