Či už chceme alebo nie, takmer každý rodič si tým prejde. Ani neviete ako, a Vaše malé škvŕňa je na zemi. Mysleli ste si, že Vám sa to nikdy nestane. Že Vaše dieťa nespadne. Dám Vám pár tipov, čo spraviť keď bábätko spadne a ako posúdiť či treba volať záchranku a navštíviť lekára alebo nie.
1) Zachovajte chladnú hlavu, hlavne NEPANIKÁRTE!
2) Ak dieťa môže mať poranenú hlavu, krk, chrbát, panvu, alebo zmysly (prehmatajte hlavičku, skontrolujte reagovanie zmyslov na podnety), nemanipulujte s ním a volajte rýchlu zdravotnú pomoc
3) Ak s dieťaťom môžete hýbať, utíšte ho.
4) Ak drobec neprestáva plakať alebo vracia, vyhľadajte lekára.
5) Ak je bábätko malátne, čudne sa správa alebo upadne do hlbokého spánku, tiež navštívte lekára.
6) Plač je väčšinou signál, že úraz nie je vážny.
7) Ak máte pochybnosti alebo si všimnete iné nezvyčajné správanie dieťaťa, vyhľadajte radšej lekára.
Treba podotknúť, že väčšina pádov nie je nič vážne. Pády netreba preceňovať ale ani podceňovať. S bábätkom ktoré Vám spadne nemusíte hneď utekať na pohotovosť, ale ani si zase z toho nič nerobiť. Pri malých deťoch sú pády pomerne časté. Po páde musíte dobre pozorovať vášho drobca, a jeho zmeny v správaní. Aj napríklad chrápanie dieťaťa, ktoré pred tým nechrápalo je príznak že niečo je zle. Vy sami si najlepšie svoje bábätko poznáte a sami ako rodičia najlepšie viete, či sa Váš drobček nezvyčajne správa alebo mu niečo je.
Veľmi dôležitá je prevencia. Snažte sa čo najviac zredukovať riziko pádov vo vašej domácnosti. Nebezpečné sú napríklad šmykľavá podlaha, nechávanie dieťaťa bez dozoru na posteli alebo gauči. Aj keď váš drobec ešte nelezie alebo sa neprevaľuje, nikdy neviete čo sa mu môže podariť. Taktiež sú nebezpečné rohy nábytku o ktoré sa dieťa môže udrieť.
Hlavne si nič nevyčítajte, ak dieťa spadlo neznamená to že ste zlý rodič.