keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_right
Ako nás zmenila veda za storočie
Služby

Ako nás zmenila veda za storočie

Ako by to vyzeralo, keby sme mohli transportovať človeka spred 100 rokov do súčasnosti?

Keby sme vedeli preniesť človeka z minulosti, z obdobia pred 1. svetovou vojnou, do dnešného sveta, bol by užasnutý. Ani najmúdrejší človek zo spomínaného obdobia by nerozumel ako sme našli riešenia na problémy, s ktorými sa ľudstvo pasovalo aj niekoľko storočí, počas takej krátkej doby.
Pred 100 rokmi sotva tušili ako dedíme a ďalej odovzdávame kľúčové vlastnosti potomkom a to, že dnes dokážeme z jedinej bunky vypestovať tkanivo, orgán, dokonca celý organizmus, by pokladali za zázrak. Pre nich bol atóm základnou stavebnou a nedeliteľnou jednotkou hmoty, nič menšie neexistovalo. Vznik života bol jednou veľkou hádankou, nedokázali si predstaviť či vôbec a ako by mohol existovať život aj mimo našej planéty.

fantazie
 
Kľúč k zmenám
Ako sa vyjadril nositeľ Nobelovej ceny Venki Ramakrishnan, väčšina zmien, ktoré sa tak rýchlo dejú, má svoje počiatky v pokrokoch exaktnej vedy, ktorú sme skombinovali s technickými vedomosťami a skombinovali ich do úžasných výsledkov. Veda a technika sa navzájom dopĺňajú a posúvajú nás vpred.
Takmer každý novodobý vynález využíva hneď niekoľko objavov, ktoré umožnili jeho vznik. Niektoré poznáme veľmi dobre už celé veky, iné sme objavili dávnejšie, ale porozumeli sme im nedávno, ďalšie sú k dispozícii naozaj krátku dobu.

Smartfóny sú skvelým príkladom pospájania niekoľkých malých základných objavov. Výkonné počítače, ktoré sú v každom z nich zabudované, sú založené na integrovaných čipoch pozostávajúcich z tranzistorov, ktorých objav bol závislý na pochopení kvantovej mechanike. GPS navigácie smartfónov sledujú a porovnávajú údaje získané zo satelitov, používajúc špeciálne a všeobecné teórie relativity, o ktorých si mnohí mysleli, že nebudú mať žiadne praktické využitie.
 
Morálny aspekt
Stroje sa dokážu učiť a riešiť problémy rýchlejšie a efektívnejšie ako ľudia. V niektorých oblastiach si už nevieme a asi ani nechceme predstavovať na ich mieste prácu ľudí. Najdôležitejšie je uvedomiť si, že žiadny objav nie je vo svojej podstate dobrý alebo zlý, je neutrálny. To, na aké účely ho využijeme, je v našich rukách.

měsíc

Jedným z objavov, ktorý zmenil náš pohľad na svet, je štiepenie jadra. Na jednej strane sme vyvinuli zbrane, ktoré môžu zničiť Zem, na druhej strane je možné na jeho základe poskytovať svetu energiu, ktorú potrebuje.
Možnosti, ktoré nám objavy správne preklopené do praxe naskytli, vyústili do zmeny v našich životoch. V porovnaní s ľuďmi spred 100 rokov žijeme 2-krát dlhšie a kvalita našich životov je podstatne lepšia. Dúfajme, že všetky skvelé objavy, ktoré nám moderný svet prinesie, budú v rukách kultúrnych, politických a ekonomických inštitúcií použité zodpovedne.