Presná definícia pojmu rustikálny znie: sedliacky, vidiecky, ľudový; hrubý, sedliacky prirodzený, neotesaný; vyplývajúci z jednoduchého dedinského života.
Faktom je, že ľudia sa vracajú späť k jednoduchému životu úzko spojeného s prírodou, preč od všetkých hightech vychytávok a ultramoderných dizajnov.
Je to temer až povznášajúci pocit, keď môžete znovuobjavovať čaro starých vecí, ktoré by inak skončili na zbernom dvore či smetisku.
Prirodzený vzhľad prírodných materiálov, ich takzvaná surovosť, či už je to kameň alebo drevo, hrubá textúra tkaných látok, všetko v typických zemitých farbách, spolu s decentnou výzdobou zo záhrady či lesa, tak premenia váš domov na rozprávkový dom starých materí.
Medzi typické materiály rustikálneho štýlu určite patrí drevo, kameň, textil. Poďme sa ne pozrieť trošku bližšie.
Drevo
Nádherný živý materiál. Nepreháňajte to však s prílišnou opracovanosťou. Skôr oceníte jemne príjemný vzhľad neotesaných trámov v spálni, či nábytku, ktorý svojou prirodzenosťou pohladí vaše zmysly.
Kameň
Kremeň na obloženie steny za krbom? Žula ako pracovná doska v kuchyni? Kameň vnáša do interiéru zvláštnu atmosféru a robí z vášho priestoru niečo neobyčajné. Pár ručne tkaných koberčekov a tento útulný vzhľad vám budú závidieť všetky návštevy.
Textil
Závesy, poťahy, koberce či obrusy. Najlepšie vyniknú bez zložitých vzorov, takže zvoľte textílie bez nich, alebo ak chcete, tak len s veľmi jednoduchým, napríklad pásikmi.
Rustikálny je niečo, čo vypovedá hlavne o vás. Nebojte sa recyklovať staré veci, ktoré ste objavili napríklad na pouličnom bazáre alebo obnovte čaro vecí a vecičiek, ktoré máte možno aj po svojich prarodičoch. Platí zásada, že čím sú tie veci staršie a „ošarpanejšie“ tým sú viac originálne. Ide hlavne o to, aký im zvolíte nový život a nový zmysel.
Aby ste docielili dojem starých zlatých poctivých čias.